A Jászfényszaru Nagyközségi Közös Tanács 1982-ben létrehozta Gazdasági Műszaki Ellátó és Szolgáltató Szervezetét, amely külön intézményként látja el a műszaki gazdasági feladatokat. A település intézményeinek mellérendelt szerve. Megalakuláskor az óvárosháza délkeleti két helyiségében kezdte el működését a szervezet. Az udvarban alakították ki a műhelyeket. Két év után a tanácsházáról átköltözött az udvarban lévő volt szolgálati lakás épületébe, melyben irodahelyiségek kerültek kialakításra.
- Kategória: Középületek, Intézmények
A Szabadság út 3-5. szám alatt, a Kisiskolával átellenben a 19. század közepén épült egy földszintes, nádtetős, kétlakásos tanítóház. Egyidős volt a városháza nyugati oldalán lévő, később a Hangya Szövetkezet által használt épülettel. A 100 éves házat 1954-ben lebontották, és helyére az akkori kor színvonalának megfelelően modern iker tanítóház épült.
- Kategória: Középületek, Intézmények
A 3106-os Jászfényszarut Zsámbokkal összekötő kövesúthoz a Palla-tanyával szemben csatlakozó dűlőúton, mintegy 1,5 km-re az út mellett áll a közösségi ház. A Winkler Bertalanná által adományozott területen 1925-ben épült meg a település első tanyai iskolája tanítói lakással együtt, melyhez oldalt egy miséző részt is építettek.
A gyermeklétszám növekedése, valamint az állandó délelőtti tanításra történő átállás miatt a meglévő épület mögé kb. 50 m-re 1954-ben egy tanterem és szoba-konyhás tanítói lakás épült. A 60-as évek közepén már csak alsó tagozatos diákok oktatása folyt az újabb épületben. Az 1925-ben épített iskolát a 60-as évek végén lebontották, a másik épületben 17 év után, 1971-ben szűnt meg a tanítás.
Az épület az 1945-ben megalakult vadásztársaság használatába került, mely később a nagyközségi tanácstól megvásárolta, és vadászházként működtette. A társaság jó gazda módjára az épületet karbantartotta, és a település intézményeinek, közösségeinek ingyenesen átengedte.
A vadásztársaság az épületet 2010-ben az önkormányzatnak megvételre felajánlotta, mely közösségi, lakossági, intézményi rendezvények helyszínének biztosítása céljára visszavásárolta. A Homoktanyai közösségi ház a GAMESZ kezelésébe került. Az önkormányzat a GAMESZ dolgozóival az épületen szükséges felújításokat elvégeztette. Elkészült a belső festés, a padozat, a nyílászárók, a homlokzat és a lábazat javítása. A bejárathoz új előtető, az udvaron fedett bográcsozó hely épült, asztalok és padok kerültek kihelyezésre. Kijavították a kerítést, új kapuk készültek és fákat ültettek. A közösségi ház a helyiek szabadidő eltöltésének kedvenc helyszíne.
Forrás:
Tóth Tibor (szerk.): Jászfényszaru kulturális és természeti értékei
- Kategória: Középületek, Intézmények
A Dózsa György utca a 3-as számú ház után egy zsákutcába is benyúlik. Ez 1947 előtt az óvoda és a Kisiskola között a Kossuth Lajos utcába torkollott. Az iskola udvarának bővítése és lezárása miatt vált zsákutcává. Az utca bal oldalán volt a csendőrlaktanya épülete, melynek utcafronti részében 1945 után a rendőrség kapott helyet.
- Kategória: Középületek, Intézmények
Öregek Napközi Otthona néven 1973 szeptemberében a Papkastélyban kezdte meg működését az intézmény, melynek szükségességét a magányos és idős emberek magas száma indokolta. A tanács 1979-ben összevonta az Öregek Napközi Otthonát, és az újonnan elindított házi szociális gondozó szolgálatot. Az intézmény neve Egyesített Szociális Intézményre változott. Az intézmény 1987 novemberében új helyre, a megüresedett Bajcsy-Zs. út 7. szám alatti volt Egészségház épületébe költözött.
- Kategória: Középületek, Intézmények
Jászfényszaru 1879-ben egy körorvossal és gyógyszertárral közegészségügyi székhely volt. A település lakóit 1946-tól már két orvos látta el a lakásukon kialakított rendelőben. 1965-ben a helyi ktsz építőipari részlege a Bajcsy-Zs. út 7. szám alatt megépítette az orvosi rendelőt. Az Orion VII. számú gyáregysége és a tanács együttműködésével, dr. Lakatos Béla főorvos szakmai irányításával a Deák Ferenc téren elkezdődött a központi orvosi rendelő megépítése. Először a Deák Ferenc utcára néző épületrész készült el 1984 őszére, majd ezt követően a Kölcsey Ferenc útra merőlegesen épült meg a másik rész. A korszerűen megépített és a kor színvonalának megfelelően felszerelt rendelőben 1987. április 3-án kezdődött meg a gyógyító-megelőző munka.
- Kategória: Középületek, Intézmények
A település első írásos említésének 550 éves évfordulója alkalmából 1983-ban a
Szolnok Megyei Tanács anyagi támogatásával a Jászfényszarui Nagyközségi Közös Tanács megvásárolta a Somogyi Béla út 24. szám alatti házat. A felújítás után, 1984. november 16-án került átadásra a helytörténeti gyűjtemény.
- Kategória: Középületek, Intézmények
A településen a sportegyesület megalakulása az 1930-as évekre tehető. A versenysportok közül mindig a labdarúgás játszotta a fő szerepet. Legnagyobb sikereit e sportágban a település 1945 után érte el a területi és megyei bajnokságban való szereplésével. A női kézilabda 1945 után és az 1970-es években volt erős, a megyei döntőbe is bejutott a csapat.
- Kategória: Középületek, Intézmények
Jászfényszarun az iskolai szintű oktatás kezdete az 1700-as évek közepére tehető. Azt, hogy hol volt az első iskola, pontosan már nem tudni. Az 1800-as évek közepén már két iskolaépületben két-két osztályterembe jártak a tanulók. A Városgondnokság helyén állott az egyik, a másik a ma is álló Dózsa György u.13. szám alatti épületben működött.
- Kategória: Középületek, Intézmények
A felső, ma Szent Kereszt temető az 1770-es években a község északi szélén létesült.
(A temető korábban a templom mellett volt.) Bejáratával szemben kiemelve áll: „Urunk Jézus Szent keresztje feltalálása örök emlékére építtette tekintetes / Szűcs Mihály Úr és kedves neje Berze Terézia Felszenteltetett 1880 október 3án” Ezen információk a kápolna bejárata felett elhelyezett emléktáblán olvashatók. Szűcs Mihály, Jászfényszaru érdemes polgára hosszú időn át volt a város főbírája, vármegyei törvény- hatósági bizottsági tag, több helyi közművelődési egylet tagja, jótékonyságairól és adományozó cselekedeteiről is híres volt. Szűcs Mihály sokat utazott, járt Bécsben, Prágában, Drezdában, meglátogatta a szent sírt, lábat csókolt XIII. Leó pápának Rómában, de részt vett Ferenc József 1867. júniusi koronázási ünnepségén is, Budán.
Az épület első harmada alatt kripta található, melynek lejárata a szélfogó előrészből biztosított. A kriptába utólag helyezték el két gyermeküket, majd 1903-ban Szűcs Mihály és 1913-ban Berze Terézia földi maradványait. A kápolnát az elmúlt 134 év alatt többször felújították, legutóbb 1980-ban és 2000-ben. Az épületre eredetileg a bejárat fölött tornyot is építettek, melyet később lebontottak. Az erkélyen a Fájdalmas Szűz és Szent János apostol szobrai láthatók, melyek különösen értékes alkotások. A kápolnában helyezték el a lebontott Vasút-tanyai kápolna padjait.
A kápolna déli oldalának falán található a Szűcs család emléktáblája, amely a kriptában elhelyezett személyek elhalálozási adatait tartalmazza, mellette jobbra Koltay József emléktáblája látható.
Forrás:
Tóth Tibor (szerk.): Jászfényszaru kulturális és természeti értékei
- Kategória: Középületek, Intézmények