Jászfényszaru Város Önkormányzata pályázott a Kisiskola (Szabadság út 2. szám alatti ingatlan) 80m2 méretű területére egy köztéri szökőkúttal és azt színesítő szoborral.
A Nemzeti Kulturális Alap Vizuális Művészetek Kollégiumának pályázati felhívására három alkotóművész készített el tervezeteket. Mindhárom makett terv a helyi identitás kifejezését más-más módon képzelte el.
- A hirdetés mentése sikerült
- Kategória: Építmények
Vallási tárgyú építmények közé tartoznak a helyi lakosság által kápolnának nevezett képoszlopok. Felállítási helyük jelzi a település egykori határait.
A képoszlopok helyét az 1791-ből fennmaradt kéziratos térképén Bedekovich Lőrinc pontosan feltüntette. Az egyik a Szivárvány utcában, a másik a Kozma utcában volt, a harmadik a Lőrinckátai út - ma Ady Endre út - mellé épült, a Szent Imre temető területére.
- A hirdetés mentése sikerült
- Kategória: Építmények
Szent Kereszt temetőben megépített kápolnával egy időben, azt körülvéve, 1880-ban U alakban családok felajánlásával épültek fel egymástól 14-15 m távolságra a stáció állomásai. Egy-egy építmény felújítását 1938-ban családok, személyek vállalták fel, melyet vörös márványlapba bevésett neveik bizonyítanak. A temető bejáratától balra indulva a stációk címei és a felújíttatok nevei:
1. Jézust Pilátus halálra ítéli - Menyhárt János és Harangozó Erzsébet.
2. Jézus vállára veszi a keresztet - Sándor Sándorné és családja.
3. Jézus először esik el - Cserháti János és családja.
4. Jézus találkozik anyjával - Menyhárt János és neje, Harangozó Erzsébet; Zsámboki János.
5. Cirenei Simonnal vitetik a keresztet - Harangozó Joáchim és neje, Cserháti Ilona.
6. Veronika kendőt nyújt Jézusnak - özv. Fózer Jánosné, Czeglédi Flórián, Bartus Pál.
7. Jézus másodszor esik el - Rimóczi Pál és neje, Rapi Teréz.
8. Jézus szól a sirató asszonyokhoz - Rimóczi János és neje; Bartus Imre, Rimóczi István és neje.
9. Jézus harmadszor esik el - Bukó Pál és neje, Földvári Mária.
10. Jézust megfosztják ruháitól - Bak Farkas és neje, Dobák Mária.
11. Jézust keresztre feszítik - Harangozó Imre és neje, Tarnóczi Erzsébet.
12. Jézus meghal a kereszten - Ézsiás Imre és neje, Pető Ilona.
13. Jézust leveszik a keresztről - Földvári Pál és neje, Ceglédi Rozália; Basa Lőrinczné.
14. Jézust sírba teszik - Kovács Pál és neje, Harangozó Erzsébet; Kovács János és neje, Harangozó Klára.
Felállításuk 100 éves évfordulója tiszteletére többségüket a stációk 1938. évi helyreállítását végző családok leszármazottai újíttatták fel újra, melyet kis fehér márványtáblák felirata jelez. Legutóbb a stációk javítása, festése 2000-ben adományokból történt.
Forrás:
Tóth Tibor (szerk.): Jászfényszaru kulturális és természeti értékei
- A hirdetés mentése sikerült
- Kategória: Építmények
A Szent Család téren az első világháborús emlékműtől keletre található építményben elhelyezett festményen látható a Csíksomlyói Szűz Mária balján a gyermek Jézussal. A kegykép felállításának gondolata Magyari Béla nemzetgyűlési képviselőtől származik. A képviselő 1946 márciusában kereste meg Terenyi László helyi plébánost, hogy egy emléket szeretne a csodatevő Csíksomlyói Szűz Máriának tett fogadalma teljesítéseként felállítani a községben. A kérésnek helyt adva a mai helyén épült fel a vitéz Pataky Ferenc, Horthy Miklós kormányzó udvari festője által tervezett műalkotás, és ide került az általa festett kép. A festmény a Csíksomlyón található Szűz Mária-szobrot ábrázolja kék hátérrel. A helyi mesterek díjtalanul építették meg a három részre osztható alkotást. Az első a talapzat, mely trapéz alakú hasáb, ennek közepén márványból egy kereszt látható. Az alépítmény tetején a középső rész téglatest formájú. A kép felöli oldalon félköríves hengerek díszítette párkány áll, melyet két oldalról egy-egy hatszögletű oszlop keretez. A két oszlop között van beillesztve a csíksomlyói kegyszoborról készült kép, amit üveg védelmez a környezet káros hatásaitól. A harmadik része az oltárképnek a tető, melynek alja íves párkány, teteje pedig timpanon kiképzésű, középen kereszttel. A kegyképet 1946. május 23-án dr. Czapik Gyula egri érsek a bérmálás alkalmával szentelte fel.
1996-ban az építményt felújították, a képet Kiss László művésztanár, az építményt Török László kőfaragómester restaurálta. A 2012. évi parkosítás során a templomkert környezete megszépült, és kiépült a kegyképhez vezető út.
Forrás:
Tóth Tibor (szerk.): Jászfényszaru kulturális és természeti értékei
- A hirdetés mentése sikerült
- Kategória: Építmények
A FEBE és Jászfényszamért Alapítvány javaslattal fordult a település képviselő-testületéhez, hogy a két szervezet székhelye, a Petőfi Sándor Művelődési Ház és Könyvtár előtti parkba a Szabadság út és a Szent István úti jobb oldali kerékpárút és járda mellé óraoszlop kerüljön felállításra. A kétoldalas analóg zsebóra öntöttvas díszoszloppal, hőmérséklet-kijelzővel ellátott műtárgy hiányzó összegét a helyi költségvetés tartalékából javasolta kiegészíteni. Jászfény szaru Város Önkormányzata a javaslatot megtárgyalta és elfogadta, a lebonyolításra a GAMESZ vezetőjét kérte fel.
2015. december 9-én (szerdán) a budapesti Pontos Idő Kft. a Szent István út elején, jobboldalon a parkban üzembe helyezte a kandeláber öntöttvas díszoszlopfőn a „V” alakban látható 2 db 1 oldalas analóg órát, melyet zsebóra formátumban felhúzóval belső világítással és alkonyatkapcsolóval láttak el. Az óra alá helyeztek egy hőmérsékletet mutató digitális kijelzőt.
A Fényszaruiak Baráti Egyesületének kezdeményezésére az egyesület és az általa létrehozott Jászfényszaruért Alapítvány a 2013. adóév után kapott személyi jövedelemadó 1 %-át összesen 609.600,-Ft-ot utalt át a városnak az óraoszlop megvalósításához.
A két civilszervezet úgy gondolta, hogy aki a forgalmas kereszteződésbe meglátja városunk új ékességét, az jó szívvel gondol arra. hogy a felajánlott SZJA 1 %-a jó célt, a lakosság tájékoztatását szolgálja.
Forrás:
Tóth Tibor (szerk.): Jászfényszaru kulturális és természeti értékei
- A hirdetés mentése sikerült
- Kategória: Építmények
Jászsági európai uniós projekt tette lehetővé a Szent Család téren új buszmegálló megépitését. A Jászság 11 településén közösségi közlekedés néven futó projekt egyik eleme volt Jászfényszarun egy modern buszmegálló létesítése.
A templomkert keleti oldalán betonelemekből és hullámos bádoglemezből álló buszmegálló elbontása után 2012 augusztusában kezdték építeni az új buszmegállót.
- A hirdetés mentése sikerült
- Kategória: Építmények
A városközpont megújítása pályázat keretében a Rimóczi-kastély környezete megújult és új funkciókkal bővült. A kastély bal oldalán lévő épületeket 2012-ben, a jobb oldalán lévő épületet 2013-ban bontották le, ezáltal lehetőség nyílt a körülépített kastély méltó környezetének kialakítására. A lebontott épületek helye és telkei, valamint a kastély udvara új park kialakítására adott lehetőséget.
- A hirdetés mentése sikerült
- Kategória: Építmények
Teknősbékák is éltek abban a szökőkútban, amelyet a hatvanas évek elején a Szent Család téri templomkertben, az I. világháborús emlékműtől nyugatra, az artézi kút mellé építettek. A hat fúvókával ellátott szökőkút közepére a főtér első artézi kútjának kőből faragott fejrésze került. Néhány év után a szökőkút teknősbékák nélkül maradt. 1990. augusztus 20-án nagyközségi ünnepség keretében az új kenyér ünnepén adták át a felújított szökőkutat.
- A hirdetés mentése sikerült
- Kategória: Építmények