A Szabadság és Árpád utak saroktelkén (Szabadság út 79.), a Papkastély előkertjében áll az 56-os emlékmű Szabó Imrefia Béla szobrászművész és Tóásó Tibor kőszobrász alkotása.
Forradalmi emlékművet 2016. október 21-én avatták Jászfényszarun az 1956-os forradalom és szabadságharc hatvanadik évfordulója kapcsán.
Az avatóünnepségen Győriné dr. Czeglédi Márta emlékezett meg a hat évtizeddel ezelőtti eseményekről. Az ünnepséget követően szentmisét mutattak be a római katolikus templomban, majd a Cantate Nobis Énekegyüttes adott műsort a Szent Erzsébet Közösségi Házban.
- A hirdetés mentése sikerült
- Kategória: Szobrok, Emlékművek
2015. november 19-én került sor a felújított Mindenszentek Plébánia és újonnan épült Szent Erzsébet Közösségi Ház (Szent Család tér 2.) ünnepélyes átadására Jászfényszarun. Dr. Ternyák Csaba egri érsek Kiss Gábor esperesplébánossnl. Győriné dr. Czeglédi Márta polgármesterrel és Pócs János országgyűlési képviselővel közösen rágta át a nemzeti színű szalagot. A szalag átvágása után Lovászné Török Magdolna a IV. Béla Katolikus Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola igazgatónője látta el a háziasszony feladatát, köszöntötte az ott megjelent vendégeket.
- A hirdetés mentése sikerült
- Kategória: Szobrok, Emlékművek
A település első zsidó temploma Salamon Endre háza helyén épült, a Katona József út 1. szám alatt, melyet 1920-ban lebontottak. Az újat a Bajcsy-Zsilinszky út 2. szám alatt 1922-ben építették fel. A holokausztot kevesen élték túl, azok egy része is külföldön telepedett le. A templomban hitélet nem folyt, állapota rohamosan pusztult. Luda László a templomot telekkel együtt 1953 novemberében megvásárolta az Elhagyott Zsidó Javak Budapesti Irodájától. 1954 tavaszán lebontotta, és helyére családi házat épített. A volt Salamon-ház udvarán emelték a D. világháború zsidó áldozatainak emlékművét 89 áldozat - a legfiatalabb Kovács Péter féléves, a legidősebb Gruber Jakabné 86 éves - tiszteletére. Azok a hittestvérek állították, akik túlélték a koncentrációs táborokat, a zsidók ellen elkövetett borzalmakat.
A magánház udvarán álló emlékművet alkalmanként lehetett látogatni, az idők folyamán állapota is rosszabbodott. Jászfényszaru Nagyközség Önkormányzata a Nemzeti Pantheon Alapítvány és a helyi egyházközség támogatásával az emlékművet méltó helyre, felújítás után a Szent Imre temető keleti oldalán, a volt zsidó temető közelében állíttatta fel. Az áthelyezést és felújítást Török László helyi kőfaragómester végezte.
A Zsidó áldozatok emlékművének ünnepélyes avatására 1993. december 12-én, advent harmadik vasárnapján került sor, melyen részt vett dr. Szabad György, a Magyar Köztársaság Országgyűlésének elnöke, Raj Tamás főrabbi és dr. Kis Zoltán országgyűlési képviselő. Dr. Szabad György ünnepi beszédét követően Markovics Zsolt rabbi emlékező beszéde után héber nyelven mondta el a gyászolók imáját.
Forrás:
Tóth Tibor (szerk.): Jászfényszaru kulturális és természeti értékei
- A hirdetés mentése sikerült
- Kategória: Szobrok, Emlékművek
Bedekovich Lőrinc Népfőiskolái Társaság vezetősége a millecentenárium alkalmából a település jelentős személyiségére és a szerezet névadójára emlékoszlop állításával J kívánt emlékezni, melynek költségét az önkormányzat fedezte. A munka kivitelezésével Szilágyi Dezső fafaragó népi iparművészt bízták meg. Az emlékoszlopot a templomkertben állították fel. Az alkotáson látható jelképek egy pecsét motívumai, amely pecsétet Mária Terézia 1746-ban adományozta a jászkunoknak.
- A hirdetés mentése sikerült
- Kategória: Szobrok, Emlékművek
A város főterén a millenniumi év alkalmából díszkutat állított az önkormányzat, melynek ünnepélyes felavatására 2001. augusztus 19-én került sor. Győriné dr. Czeglédi Márta polgármester asszony rövid köszöntője után avatóbeszédét Varga Mihály pénzügyminiszter mondta el A főtér új ékességét, a kutat Szabó Imrefia Béla szobrászművész tervezte.
- A hirdetés mentése sikerült
- Kategória: Szobrok, Emlékművek
Ünnepélyes külsőségek közepette 2002. május 1-jén avatták tél a Szabadság téren, a volt Leányiskola helyén a Tanítók emlékművét. Az emlékmű megvalósítását a FÉBE kezdeményezte, a tervezéssel és a kivitelezéssel Szabó Imrefia Béla szobrászművészt és Tóásó Tibor kőszobrászt bízta meg. Az ünnepséget Cserháti Ágnes, az MTV bemondója, a jászfényszaruért Alapítvány kurátora vezette.
- A hirdetés mentése sikerült
- Kategória: Szobrok, Emlékművek
Jászfényszaru önkormányzata 2004-ben döntött a Megbékélési emlékmű felállításáról.
A Petőfi Sándor Művelődési Ház előtti volt szovjet emlékmű jelentős átalakításával elkészült alkotás mindazoknak emléket állít - nemzetiségi hovatartozástól függetlenül akik katonaként Jászfényszaru közigazgatási területén haltak meg a II. világháború idején.
- A hirdetés mentése sikerült
- Kategória: Szobrok, Emlékművek
Jászfényszaru külterületén, a 32-es főút és a 3106-os üt kereszteződésénél az 1920-as évek második felében egy fakereszten deszkalapokból kialakított Nagy-Magyar- országot ábrázoló térképet helyeztek el, melyen az idősek emlékezete szerint télirat is szerepelt. Évtizedek alatt az időjárás viszontagságai a faépítményt erősen megrongálták, az 1940-es évek vége felé lebontották, azonban a csomópont neve Trianonként fennmaradt. 2011-ben társadalmi kezdeményezésre az önkormányzat ügy döntött, hogy a trianoni békediktátum emlékére a 32-es főút körforgalma mellett emlékmű állíttassák.
- A hirdetés mentése sikerült
- Kategória: Szobrok, Emlékművek
A jászfényszarui római katolikus templom apszisa mögött Mindszenty József (1892-1975) bíboros, esztergomi érsek, Magyarország hercegprímása (1945-1974) születésének 120. évfordulója alkalmából 2012. október 30-án emlékművet avattak. Az avatást megelőzően a templomban szentmisét mutattak be az 1975-ben elhunyt hercegprímás emlékére.
- A hirdetés mentése sikerült
- Kategória: Szobrok, Emlékművek
Cigányzenész emlékparkot alakított ki Jászfényszaru önkormányzata a Vörösmarty, a Szegfű és a Búzavirág utcák által határolt területen. A keleti városrészt érintő projekt keretében - a közösségi tér részeként - megvalósult emlékparkba került Szabó Imrefia Béla szobrászművész, Jászfényszaru díszpolgára által megálmodott és Tóásó Tibor kőszobrásszal közösen kivitelezett Cigányzenészek emlékműve.
- A hirdetés mentése sikerült
- Kategória: Szobrok, Emlékművek
A FÉBE kezdeményezésére a Jászfényszaruért Alapítvány támogatásával és 83 magánszemély adományával a Peres-dűlő és a Csányra vezető dűlő kereszteződésénél, a volt kápolna helyén emlékhely létesült. A tanyán élt embereknek, az 1927-ben épült tudást, műveltséget adó Vasút-tanyai iskolának, az 1936-ban adakozásból megépült kápolnának közös emlékművet állítottak. Tóth Tibor FÉBE-elnök 2013. szeptember 28-án köszöntötte az avatóünnepségen megjelenteket. Az iskolában 1970-ig folyt oktatás. A 43 tanév alatt 19 tanitó tanított e helyen, és 1000-nél is több tanuló végezte tanulmányait. Sztolykov Erzsébet, Mészáros Tivadar, Bodnár Klára tanítók, dr. Harangozó Imre, Szilágyi Jánosné, Gebura Istvánná, Demény Józsefné és Szlávik László volt diákok emlékeztek az itt eltöltött évekre.
Az emlékmű alapzatához a dolomit mészkő sziklatömböt a Jászapáti UR-FA Kft. adományozta, a tervet Szabó Imrefia Béla szobrászművész, Jászfényszaru díszpolgára készítette. A jura német mészkőből készült nyitott könyv kivitelezése és a feliratozás Tóásó Tibor kőszobrász munkája.
Az emlékművet Győriné dr. Czeglédi Márta polgármester, dr. Völler Erika jegyző, Mészáros László, a Jászfényszaruért Alapítvány Kuratóriumának elnöke, a FÉBE titkára, a visszaemlékező nyugalmazott tanítók, Csajkás Lajos, Cserháti Imre, Szabó Lajosné, Nagy Lajosné, Zsámboki Ferencné öregdiákok leplezték le.
Kiss Gábor plébános, érseki tanácsos Sándorné Tóth Éva kántor közreműködésével megáldotta az emlékművet. A jelenlévők nevében a talapzatra Petőné Kapalyag Éva a tanyán élt elhunyt emberekre, hívőkre, az itt tanítókra, az ide járt diákokra emlékezve koszorút helyezett el.
Forrás:
Tóth Tibor (szerk.): Jászfényszaru kulturális és természeti értékei
- A hirdetés mentése sikerült
- Kategória: Szobrok, Emlékművek