Cigányzenész emlékparkot alakított ki Jászfényszaru önkormányzata a Vörösmarty, a Szegfű és a Búzavirág utcák által határolt területen. A keleti városrészt érintő projekt keretében - a közösségi tér részeként - megvalósult emlékparkba került Szabó Imrefia Béla szobrászművész, Jászfényszaru díszpolgára által megálmodott és Tóásó Tibor kőszobrásszal közösen kivitelezett Cigányzenészek emlékműve.
Az alkotás 70 cm magas trapéz alakú talpazatán a hatalmas lapra vágott kőtömb a múltat idézi elénk, múltunk omladékát, egy lepusztuló házfal részletével és ezen egy ablakszemmel, melyen át megpillantható az elmúlt idők néhai öttagú cigányzenekara, a bronzba öntött brácsás, nagybőgős, cimbalmos, klarinétos és a prímás. A kompozíció alatt Juhász Gyula örökbecsű verssorai olvashatók.
Az országban is egyedülálló emlékmű avatására 2013. május 17-én került sor. Mezei Zsoltné és Matányiné Farkas Julianna köszöntötte a meghívott vendégeket, köztük a világhírű Mága Zoltán hegedűművészt. A legidősebb jászfényszarui zenész, Rácz Adolf tárogatón játszott, majd Farkas Lajos saját versét adta elő. Mága Zoltán megható köszöntő szavai után az elhunyt jászfényszarui muzsikusokra emlékezve a fiatal helyi zenészek és az idősebb generáció tagjai együtt zenéltek. Az emlékművet a két alkotó, valamint Győriné dr. Czeglédi Márta polgármester, Mága Zoltán és Farkas Gyula helyi prímás leplezte le. Ezt követően Kiss Gábor érseki tanácsos, plébános megáldotta az alkotást. Radics Flórián kutatásai alapján Radics Ivett és Farkas Franciska olvasta fel az elhunyt és élő helyi cigányzenészek neveit.
Az avatást követően a templomban Mága Zoltán hegedűművész adott nagysikerű koncertet.
Forrás:
Tóth Tibor (szerk.): Jászfényszaru kulturális és természeti értékei