A település első zsidó temploma Salamon Endre háza helyén épült, a Katona József út 1. szám alatt, melyet 1920-ban lebontottak. Az újat a Bajcsy-Zsilinszky út 2. szám alatt 1922-ben építették fel. A holokausztot kevesen élték túl, azok egy része is külföldön telepedett le. A templomban hitélet nem folyt, állapota rohamosan pusztult. Luda László a templomot telekkel együtt 1953 novemberében megvásárolta az Elhagyott Zsidó Javak Budapesti Irodájától. 1954 tavaszán lebontotta, és helyére családi házat épített. A volt Salamon-ház udvarán emelték a D. világháború zsidó áldozatainak emlékművét 89 áldozat - a legfiatalabb Kovács Péter féléves, a legidősebb Gruber Jakabné 86 éves - tiszteletére. Azok a hittestvérek állították, akik túlélték a koncentrációs táborokat, a zsidók ellen elkövetett borzalmakat.
A magánház udvarán álló emlékművet alkalmanként lehetett látogatni, az idők folyamán állapota is rosszabbodott. Jászfényszaru Nagyközség Önkormányzata a Nemzeti Pantheon Alapítvány és a helyi egyházközség támogatásával az emlékművet méltó helyre, felújítás után a Szent Imre temető keleti oldalán, a volt zsidó temető közelében állíttatta fel. Az áthelyezést és felújítást Török László helyi kőfaragómester végezte.
A Zsidó áldozatok emlékművének ünnepélyes avatására 1993. december 12-én, advent harmadik vasárnapján került sor, melyen részt vett dr. Szabad György, a Magyar Köztársaság Országgyűlésének elnöke, Raj Tamás főrabbi és dr. Kis Zoltán országgyűlési képviselő. Dr. Szabad György ünnepi beszédét követően Markovics Zsolt rabbi emlékező beszéde után héber nyelven mondta el a gyászolók imáját.

Forrás:
Tóth Tibor (szerk.): Jászfényszaru kulturális és természeti értékei