Trianoni EmlékműJászfényszaru külterületén, a 32-es főút és a 3106-os üt kereszteződésénél az 1920-as évek második felében egy fakereszten deszkalapokból kialakított Nagy-Magyar- országot ábrázoló térképet helyeztek el, melyen az idősek emlékezete szerint télirat is szerepelt. Évtizedek alatt az időjárás viszontagságai a faépítményt erősen megrongálták, az 1940-es évek vége felé lebontották, azonban a csomópont neve Trianonként fennmaradt. 2011-ben társadalmi kezdeményezésre az önkormányzat ügy döntött, hogy a trianoni békediktátum emlékére a 32-es főút körforgalma mellett emlékmű állíttassák.

A tervek elkészítésére városunk díszpolgára, Szabó Imrefia Béla szobrászművész kapott megbízást. A kiválasztott végleges terv megvalósításában közreműködött Tóásó Tibor kőszobrász, Galambos Sándor fémöntő mester, a talapzathoz felhasznált felsőtárkányi sziklát Urbán Miklós és Farkas János vállalkozók ajánlották fel.
Az emlékmű avatására 2012. június 1-jén került sor. Az ünnepségen Győriné dr. Czeglédi Márta polgármester mondott köszöntőbeszédet, majd az emlékmű ünnepélyes leleplezését követően Szabó Imrefia Béla osztotta meg az alkotásával kapcsolatos gondolatait. Kiss Gábor plébános, érseki tanácsos az emlékművet megáldotta, majd a talapzatára a megemlékezés koszorúi, virágai kerültek. A rendezvényen közreműködött Berzéné Magyar Krisztina, Pető Lászlóné Sándor Katalin, a Fehér Akác Népdalkör és Pálházi Bence zenekara.
Az emlékműnél a trianoni tragédiát felidézve évente június 4-én, a nemzeti összetartozás napján koszorúzással emlékezik Jászfényszaru Város Önkormányzata.

Forrás:
Tóth Tibor (szerk.): Jászfényszaru kulturális és természeti értékei