Jászfényszaru önkormányzata 2004-ben döntött a Megbékélési emlékmű felállításáról.
A Petőfi Sándor Művelődési Ház előtti volt szovjet emlékmű jelentős átalakításával elkészült alkotás mindazoknak emléket állít - nemzetiségi hovatartozástól függetlenül akik katonaként Jászfényszaru közigazgatási területén haltak meg a II. világháború idején.
A megvalósítás költségét az önkormányzat és a Jászfényszaruért Alapítvány biztosította. A terveket és az emlékmű bronzplasztikáját Szabó Imrefia Béla szobrászművész készítette, a kivitelezés Tóásó Tibor kőszobrász munkája.
Az avatóünnepséget a II. világháború befejezésének 60. évfordulójához kapcsolódóan 2005. május 7-én tartották. Az ünnepség résztvevőit Lovászné Török Magdolna önkormányzati képviselő köszöntötte, majd Györiné dr. Czeglédi Márta polgármester ismertette az emlékmű létesítésére hozott képviselő-testületi határozatot. Horváth Lajos főtanácsos, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum Hadisírgondozó és Katonai Hagyományőrző Iroda vezetője avatóbeszédében szólt a nemcsak Európát, de az egész világot lángba borító háború borzalmairól. Példaértékűnek nevezte az alkotás gondolatiságát, megvalósítását. Az emlékművet a leleplezés után Urbán Imre ezredes, katolikus tábori esperes áldotta meg. A megemlékezők a közös imádság után elhelyezték a kegyelet koszorúit. Az ünnepi műsorban közreműködött Csömör Csilla színművész és a Fortuna Együttes tagjai. Az avatási ünnepség az Európai Unió himnuszával zárult, melyet a Budapesti Helyőrségi Zenekar adott elő. A művelődési házban a Pető Zoltán által rendezett kiállítást - melyet az I. és II. világháborús jászsági és helyi tárgyakból, iratokból állított össze - Babucs Zoltán hadtörténész nyitotta meg.
Forrás:
Tóth Tibor (szerk.): Jászfényszaru kulturális és természeti értékei