Teknősbékák is éltek abban a szökőkútban, amelyet a hatvanas évek elején a Szent Család téri templomkertben, az I. világháborús emlékműtől nyugatra, az artézi kút mellé építettek. A hat fúvókával ellátott szökőkút közepére a főtér első artézi kútjának kőből faragott fejrésze került. Néhány év után a szökőkút teknősbékák nélkül maradt. 1990. augusztus 20-án nagyközségi ünnepség keretében az új kenyér ünnepén adták át a felújított szökőkutat.
Ekkor szűnt meg a mellette lévő artézi kút.
2004-ben a Széchenyi terv turizmusfejlesztési programja keretében meghirdetett pályázaton nyert összegből a szökőkút augusztus 20-a tiszteletére természetes kőburkolatot kapott. A városközpont megújítása keretén belül – leginkább a gyermekek örömére – szebb és látványosabb szökőkút került kialakításra.
A felújítási terveket a veszprémi Kertharmónia Stúdió Bt. készítette, a kivitelező a budapesti székhelyű Zöldterület-fenntartó és Fejlesztő Kft. A szökőkút medenceburkolatának anyaga süttői travertin; közepén, a természetes kövön süttői mészkőből készült teknősbékaszobor pihen.
A teknősbéka Bencze Gábor szobrászművész alkotása. A Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. Képző- és Iparművészeti Lektorátusa 2013-ban zsűrizte a köztéri szobrot, véleményével segítve az alkotási folyamatot. A szökőkúton körben 36 fúvókán elektronikus vezérléssel különböző nyomáson jön ki a víz, így sugarainak íve változatos. Középen körben hat lámpa világítja meg alulról a vízsugarakat.
A Jászfényszaru város központjának értékmegőrző megújulása projekt létesítményei, így a Békás szökőkút átadására is 2013. augusztus 19-én került sor.
Forrás:
Tóth Tibor (szerk.): Jászfényszaru kulturális és természeti értékei