A felső, ma Szent Kereszt temető az 1770-es években a község északi szélén létesült.

(A temető korábban a templom mellett volt.) Bejáratával szemben kiemelve áll:  „Urunk Jézus Szent keresztje feltalálása örök emlékére építtette tekintetes / Szűcs Mihály Úr és kedves neje Berze Terézia Felszenteltetett 1880 október 3án” Ezen információk a kápolna bejárata felett elhelyezett emléktáblán olvashatók. Szűcs Mihály, Jászfényszaru érdemes polgára hosszú időn át volt a város főbírája, vármegyei törvény- hatósági bizottsági tag, több helyi közművelődési egylet tagja, jótékonyságairól és adományozó cselekedeteiről is híres volt. Szűcs Mihály sokat utazott, járt Bécsben, Prágában, Drezdában, meglátogatta a szent sírt, lábat csókolt XIII. Leó pápának Rómában, de részt vett Ferenc József 1867. júniusi koronázási ünnepségén is, Budán.

Az épület első harmada alatt kripta található, melynek lejárata a szélfogó előrészből biztosított. A kriptába utólag helyezték el két gyermeküket, majd 1903-ban Szűcs Mihály és 1913-ban Berze Terézia földi maradványait. A kápolnát az elmúlt 134 év alatt többször felújították, legutóbb 1980-ban és 2000-ben. Az épületre eredetileg a bejárat fölött tornyot is építettek, melyet később lebontottak. Az erkélyen a Fájdalmas Szűz és Szent János apostol szobrai láthatók, melyek különösen értékes alkotások. A kápolnában helyezték el a lebontott Vasút-tanyai kápolna padjait.

A kápolna déli oldalának falán található a Szűcs család emléktáblája, amely a kriptában elhelyezett személyek elhalálozási adatait tartalmazza, mellette jobbra Koltay József emléktáblája látható.

Forrás:
Tóth Tibor (szerk.): Jászfényszaru kulturális és természeti értékei