A település párt és állami testületéi döntöttek egy Petőfi-szobor felállításáról. A szobor elkészítésére Zilahi Zoltán (Budapest, 1958-) szobrászművész - aki ötéves kora óta Jászfényszarun élt - kapott megbízást. A szobor elhelyezésére a Petőfi Sándor Művelődési Ház előtt álló parkban, a Szabadság üt és a Fürst Sándor (ma Szent István) üt kereszteződésének jobb oldalán jelölték ki a szobor helyét.
A betontalapzatra került elhelyezésre a 2/3 nagyságú, bronzból készült, Petőfit ábrázoló szobor, melynek költségét a nagyközségi közös tanács fedezte. A talapzaton egy kokárda alatt olvasható: Petőfi / „Sors nyiss nekem tért...”
A szobor avatására 1987. március 14-én (szombat) 17 órakor, a polgári átalakulásunkat elindító forradalom évfordulójának előestéjén került sor. A nagyközség óvodása, iskolásai, fiatalok, dolgozók gyülekeztek a művelődési ház előtti téren, hogy részesei legyenek a Petőfi- szobor leleplezésének. A zászlók ünnepélyes bevonulása és a Fortuna Együttes irodalmi műsora után Kiss László tanácselnök köszöntötte a jelenlévőket, párt- és tömegszervezetek képviselőit, a nagyközség lakóit. Szoboravató beszédet Vass Lajos, a megyei tanács vb. művelődési osztályának helyettes vezetője mondott. Méltatta március 15-e jelentőségét és Petőfi szerepét a forradalomban, majd leleplezte a szobrot. Az ünneplők előtt ott állt a költő bronzba öntött alakja, esküre emelt kézzel, átszellemült arccal. A szobor avatása után a párt- és tömegszervezetek, a tanács, az óvodák, az iskola, a munkahelyek képviselői köszörűt helyeztek el a szobornál. A település március 15-i ünnepsége koszorúzással egybekötve 1988-tól a Petőfi-szobornál történik.
A Petőfi park 2010. évi felújítása során a szobor méltó környezetet kapott.
Forrás:
Tóth Tibor (szerk.): Jászfényszaru kulturális és természeti értékei