IV. Béla királyt ábrázoló mellszobor Jászfényszaru Város Önkormányzata és a Nemzeti Kulturális Alap finanszírozásával készült, és a „20 éves a város” ünnepségsorozat keretében 2013. augusztus 19-én avatták fel. Jászfényszaru városa a király portrészobrával a jászok betelepítésére kívánt emlékezni, felhívva a figyelmet jász-magyar együttélés értékeire, a Szent István-i intelem idegeneket befogadó bölcseletére. A jászokat és kunokat betelepítő, állandóan hadat viselő magyar király páncélba öltözötten jelenik meg.
A másfélszeres életnagyságú bronz mellszobor második honalapítónkat különösebb királyi attribútumok nélkül, a maga emberi értékeinek felmutatásával jeleníti meg. Vállán mustrával díszített palást, fején a művész által alkotott egyéni felfogású korona. A király arcvonása határozott, kemény, szuggesztív.
A talapzat egymáshoz ragasztott gránithasábjai a befogadóra és befogadottra utalnak a különböző népek együttélésének szimbólumaként, külön kiemelve a jász-magyar identitás bronzba öntött tárgyi emlékét, a jászkürtöt.
A szobrot a karcagi születésű és ott élő Györfi Sándor Munkácsi Mihály-, Mednyánszky-, Szervátiusz-díjas és Érdemes Művész címmel kitüntetett szobrászművész tervezte és készítette.
Az alkotás a Szent Család tér északkeleti sarkán, a Rimóczi-kastély frontális vonalában, az épülettől mintegy 10 méterre a kialakított parkban került elhelyezésre. Az avatóünnepségen Prókai Gábor művészettörténész beszélt a műalkotásról és alkotójáról.
A szobrot a város díszpolgárai, dr. Facskó István, dr. Kiss Zoltán, Szabó Imrefia Béla és Győriné dr. Czeglédi Márta polgármester leplezte le, melyet Kiss Gábor érseki tanácsos, plébános áldott meg.
Forrás:
Tóth Tibor (szerk.): Jászfényszaru kulturális és természeti értékei