Jászfényszaru 1879-ben egy körorvossal és gyógyszertárral közegészségügyi székhely volt. A település lakóit 1946-tól már két orvos látta el a lakásukon kialakított rendelőben. 1965-ben a helyi ktsz építőipari részlege a Bajcsy-Zsilinszky út 7. szám alatt megépítette az Orvosi Rendelőt.
Az Orion VII. számú gyáregysége és a tanács együttműködésével, dr. Lakatos Béla főorvos szakmai irányításával a Deák Ferenc téren elkezdődött a Központi Orvosi Rendelő megépítése. Először a Deák Ferenc utcára néző épületrész készült el 1984 őszére, majd ezt követően a Kölcsey Ferenc útra merőlegesen épült meg a másik rész. A korszerűen megépített és a kor színvonalának megfelelően felszerelt rendelőben 1987. április 3-án kezdődött meg a gyógyító-megelőző munka. Az épületben kapott helyet három körzeti orvos és két fogorvos, az anya- és csecsemőgondozó három védőnővel, majd 1992-től egy gyermekszakorvos.
1987-ben az épület avatására készült el Zilahi Zoltán szobrászművész – aki ötéves korától diplomájának megszerzéséig Jászfényszarun élt – gipszből készült egész alakos Albert Bruce Sabin professzort ábrázoló szobra. Az alkotást a betegváróban helyezték el.
Az eltelt 30 év után az épület megérett egy jelentős bővítésre, felújításra. A munkálatok Kalivoda Árpád építész tervei alapján valósultak meg. Az egészségházat 2014. október 6-án avatták fel.
Sabin professzor szobra is átesett a felújításon. Az alkotást Szpisják Pál a helyi művészeti iskola művésztanára, szobrászművész restaurálta és alkotta újra, és helyezte márvány talapzatra. A szobor a felújított és kibővített épület főbejáratánál lévő aulába került felállításra.
Forrás:
Tóth Tibor (szerk.): Jászfényszaru kulturális és természeti értékei