Jánoska-szoborként említi a népnyelv a nagyon szép, késő barokk stílusú, évszám és szöveg nélküli, Lehel úton álló alkotást. Korábban a Jánoska-szobor a vízimalommal szemben, a Jáger-tanyánál állt. A Zagyva déli partjánál lévő vízimalomtól 1925-ben a zsámboki hídfőhöz vitték, és a Zagyva-part jobb oldalán helyezték el. Nem sokkal később a községháza udvarára, majd 1929-ben a jelenlegi helyére került. Ez a szobor egy viharban megsemmisült. Helyette Réz Dezső plébános kezdeményezésére állítottak új szobrot, melyet az idők folyamán egy vihar szintén megrongált, és a szobrot Langó János vette pártfogásába. A Fényszaruiak Baráti Egyesülete 1995. október 30-i közgyűlésén határozott, hogy felvállalja a vihar által ledöntött Nepomuki Szent János-szobor helyreállítását. Az 1996. augusztus 20-ára megjelent Szűcs Mihály könyvére előfizetők 50 Ft-tal járultak hozzá a szobor helyreál¬lításához. Ezenkívül mintegy' húsz személy támogatta pénzadományával a szobor helyreállítását. A további kiadásokat a FÉBE és a Jászfényszaruért Alapítvány fedezte, de a város önkormányzata is hozzájárult a felújításhoz.
A talapzatot Török László kőfaragómester készítette, a restaurálási munkát Szabó Imrefia Béla szobrászművész végezte. Kiss László általános iskolai művésztanár pedig átfestette a szobrot.
1996. október 27-én ünnepi szentmise volt a templomban Nepomuki Szent János tiszteletére. A szentmise után körmenet indult a szoborhoz, hogy megszenteljék és megáldják keresztény szokás szerint. A szertartás előtt fiatalok olvasták fel Nepomuki Szent János élettörténetét. Litkei Antal c. prépost, plébános Koltay József kántor közreműködésével megáldotta a felújított szobrot.

Forrás:
Tóth Tibor (szerk.): Jászfényszaru kulturális és természeti értékei