A FÉBE az önkormányzatnál kezdeményezte, hogy a helytörténeti gyűjtemény (Somogyi Béla út 24.) vegye fel Kiss József (1924-1989) tanár, helytörténeti kutató nevét, valamint elhatározta, hogy munkásságát megörökítő emléktáblát helyez el a gyűjtemény homlokzatán.
Az ünnepélyes névadásra, emléktábla-avatásra 1994. október 8-án került sor. Kiss József munkásságát prof. dr. Szabó László egyetemi tanár, a néprajzi tudományok kandidátusa méltatta. A pályatárs és barát Lantos Péter tanár az életútját mutatta be. Polgári családban, Kiss József és Cserháti Ilona szülők gyermekeként született. Az elemi után a polgári iskolát Hatvanban végezte, Jászberényben tanítói képesítést, 1962-ben Egerben földrajz-biológia szakos tanári diplomát szerzett. 1957 márciusától családjával hazaköltözött, és a helyi iskolában helyezkedett el. Gyerekeknek, felnőtteknek egyaránt vezetett honismereti szakkört. Szabadidejének nagy részét levéltári kutatásra, idősebb emberekkel folytatott beszélgetésekre fordította. Számtalan tanulmányt, dolgozatot, pályamunkát írt, életében egy könyve is megjelent. Gyűjtötte és gyűjtette a településen fellelhető írott és íratlan emlékeket, melyekből 1968-ban az ótanácsháza földszinti négy helyiségében gazdag kiállítás nyílt. A rendőrőrs tanácsházára történő elhelyezése miatt öt év után a kiállítás megszűnt, az anyag jelentős részét elszállították Jászberénybe. Mintegy 10 évvel később, 1984 novemberében megnyílt az újonnan gyűjtött anyagokkal berendezett gyűjtemény.
1983-ban a Községeinkért díjat, majd 1993-ban posztumuszként megkapta Jászfényszaru legmagasabb elismerését, a Jászfényszaruért emlékérmet. Az FÉBE által állított emléktáblát Lantos Péter leplezte le.

Forrás:
Tóth Tibor (szerk.): Jászfényszaru kulturális és természeti értékei